Deset pravidel péče o krásné vlasy
1. Správný šampon
Péče o vlasy vždy začíná dobře zvoleným šamponem. Ten špatný může dost ztížit jejich úpravu, vlasy se pak mohou rychleji mastit, nebudou dostatečně objemné a už vůbec ne lesklé.
Šampon vybírej podle typu svých vlasů. Někdy je to 'něco za něco', třeba když se rozhoduješ, zda vybrat šampon pro barvené vlasy pro zvýraznění barvy, nebo pro suché vlasy - pokud je máš barvením vysušené.
Druhé hledisko tedy je, co od šamponu požaduješ (objem, lesk, uhlazení, pryč s lupy, ...)
2. Kondicionér pokaždé ano
Samotný šampon nestačí, důležitý je i kondicionér, který bys neměla vynechávat. Ten po mytí uzavírá kutikulu vlasu a zanechá je poddajné, hebké, lesklé a navíc se nazacuchávají.
Pamatuj si, že kondicionér se nanáší do střední délky a na konečky vlasů, ne na pokožku hlavy, pak se vlasy příliš mastí.
3. Důkladně opláchnout
Důkladně vymývej všechny zbytky šamponu i kondicionéru. Nevymyté zbytky vlasy zatěžují a zmatňují, a ty se pak špatně upravují a ty nemáš ten krásný pocit z čerstvě umytých vlasů. Navíc mohou vlas a pokožku hlavy podráždit, mohou podnítit vznik lupů, a budou se rychleji mastit.
4. Pozor na mokré vlasy
Mokré vlasy jsou velmi citlivé, chovej se k nim tedy něžně! Pokud jsi zvyklá je do suchy vydrhnout ručníkem, pořádně si je prohlédni – jsou 'chlupaté', zpřetrhané a polámané. To asi není tvým cílem. Proto z nich vodu jen lehce vymačkej a zabal do ručníku.
Nechoď spát s mokrými vlasy a už vůbec je nespínej těsnou gumičkou nebo sponkou.
5. Slunce vlasům nedělá dobře
Proti sluníčku chraň vlasy speciálním vlasovým mlékem s UVA/B filtry. U vody si udělej uzel a potři všechny vlasy na povrchu. Budou chráněné a hydratované.
6. Jak často mýt
Pokud se ti vlasy mastí, myj je klidně denně. Používej ale jen kvalitní přípravky a nepřeháněj to s jejich množstvím. Na první mytí stačí 2 čajové lžičky šamponu, vlasy jemně promni a hned opláchni. Šampon ve vlasech nenechávej.
Při prvním mytí se pěna většinou nevytvoří, ale rozpustí se všechny tužidla a nečistoty. Proto je nutné po opláchnutí mytí zopakovat, to stačí už jen poloviční množství šamponu.
7. Hřebeny
Nevhodný hřeben vlasy poničí, zpřetrhá. Pokud máš ráda kartáč, je nejlepší z přírodních štětin. Na rozčesání pak plochý hřeben s širokými zuby. Oba pravidelně čisti šamponem a horkou vodou.
8. Fénování
Horký vzduch vlasy vysušuje, proto je dobré použít přípravky speciálně k ochraně vlasů před fénováním nebo žehlením. Je lépe sušit déle a středně teplým vzduchem, než rychle na nejteplejší možnost.
Vlasy nejprve prosuš fénováním směrem dozadu. Na tvarování pak použij chladnější vzduch a kulatý kartáč. Na závěr vlasy profoukni nejstudenější teplotou, udrží tvar a budou se super lesknout!
9. Gumičky
Určitě někdy cítíš, že tě dlouho stažené vlasy bolí. Nejméně vlasy ničí gumičky látkové nebo froté, bez kovových spojů. Obyčejné gumové raději nepoužívej.
10. Kdy ke kadeřnici
I když si necháváš vlasy růst, je jejich úprava nezbytná. Účes vypadá dobře jen tehdy, když se ti o něj kadeřník nebo kadeřnice starají. U dlouhých vlasů stačí konečky zastřihnout 1x za 3 měsíce, u středních typu mikádo pak každých 6 týdnů, a u krátkých vlasů měsíčně.